piątek, 27 marca 2015

Najlepsze ćwiczenia na brzuch (video)

Brzuch budzi chyba największe zainteresowanie, gdyż kształtować go chcą nie tylko mężczyźni, lecz również (a może przede wszystkim?) kobiety. Bardzo niedawno pojawił się w sieci nowy film, nagrany przez ludzi z KFD. Bardzo cenię sobie to forum, dlatego filmik zamieszczam poniżej. Spokojnie możecie wzorować się na ćwiczeniach w nim podanych.


Moich kilka dodatkowych uwag:
- To, że w filmie pokazanych jest 10 przykładowych ćwiczeń, nie oznacza, że musisz wykonywać wszystkie! Dzięki takiej ilości możecie pozwolić sobie na większą różnorodność. Nie warto jednak za bardzo się przetrenowywać, zwłaszcza jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z siłownią/wysiłkiem fizycznym.
- Nie ćwicz codziennie - mięśnie potrzebują czasu na regenerację. Nie rosną wówczas, kiedy się męczą, tylko wtedy, kiedy odpoczywają.
- W nawiązaniu do powyższego punktu - trening konkretnej partii ciała rób na zmianę z innymi partiami (czyli np. w poniedziałek brzuch, w środę nogi, w piątek uda/pośladki). Dodatkowo rób sobie przerwy na odpoczynek. Polecam weekendy.
- Wyrobienie sobie mięśni brzucha pozostanie niewidoczne, jeśli pozostanie na nim warstwa tłuszczu. Także milion brzuszków nie jest sposobem na upragniony płaski brzuch, lecz ćwiczenia trzeba połączyć z dietą.

wtorek, 17 marca 2015

Najlepszy trening na masę


Każdy kto pragnie cieszyć się pięknymi mięśniami, doskonale zdają sobie sprawę, że nie uzyska takiego treningu, jeżeli nie będzie żył aktywnie i systematycznie ćwiczył. Z cała pewnością warto wiec wybrać dla siebie idealny trening, ponieważ sprawi on ze nasza masa mięśniowa będzie właśnie taka jaką sobie wymarzyliśmy. Jeżeli więc mamy zamiar zacząć ćwiczyć, sprawdźmy jakie ćwiczenia są dla nas najlepsze. Okazuje się, że najlepszy trening to FBW na masę. 

Ten trening cechuje się tym, że w czasie jednej serii możemy ćwiczyć wszystkie partie naszego ciała. Ten trening jest szczególnie polecany przez trenerów na całym świecie, a także na terenie Polski. Nic w tym dziwnego, ponieważ sprawia on że znakomicie mamy możliwość kształtować swoją rzeźbę mięśni, a także doprowadzić do ich wzrostu. Jest to dziś trening który można uprawiać w każdej siłowni oraz fitness klubie. Na pewno więc nie pożałujemy jeśli się na niego zdecydujemy, lecz szybko zobaczymy pozytywne skutki.

czwartek, 12 marca 2015

Czy odżywki białkowe są bezglutenowe?

W większości tak, spory odsetek odżywek białkowych nie zawiera glutenu. Dzieje się tak z racji tego, że wytwarzane są z białka pochodzenia zwierzęcego. Są to przeważnie: serwatka, kazeina, białka mleka, białka wołowe. To, z jakiego białka jest wytworzona dana odżywka, sprawdzisz po prostu na opakowaniu. Czytanie składów (ze zrozumieniem) jest ważne, zwłaszcza w przypadku dobierania suplementów. Niektóre odżywki białkowe zawierają dodatek białka pszenicznego - te już zawierają gluten. Z kolei soja glutenu nie zawiera, także białko sojowe jest bezpieczne dla osób, które posiadają niską tolerancję glutenu. 

Odżywek białkowych jest bardzo wiele na rynku. Większość nie zawiera glutenu, jednak zdarzają się wyjątki. Także podstawową sprawą przy wyborze powinien być dla nas skład - czytamy dokładnie etykiety. W razie jakichkolwiek wątpliwości (czy to odnośnie zawartości glutenu, czy laktozy), polecam kontaktować się z producentami - przeważnie nie nastręcza to problemów, prawie każdy prowadzi swój firmowy fanpage lub stronę www :)

wtorek, 3 marca 2015

Suplementacja w wieku młodzieńczym

Wielu nastolatków (zwłaszcza chłopaków) zastanawia się nad tym, czy by nie rozpocząć suplementacji. Czy jest to wskazane i bezpieczne, w wieku 15-17 lat? Postaram się dziś wyrazić na ten temat moją subiektywną opinię ;)

W każdym treningu i w każdym wieku najważniejsza jest dieta. Jeśli sukces mierzymy w procentach, to składa się on w 70% z odpowiedniej diety, zaś tylko w 30% z odpowiednich ćwiczeń. Przynajmniej jest tak na samym początku zabawy w zdrowy tryb życia. Suplementy są to produkty, które mają... suplementować. To tylko wypełniacze składników, których nie dostarczamy w wystarczającej ilości organizmowi. Jeśli nasza dieta jest dopięta na ostatni guzik, wówczas nie ma potrzeby zażywania jakichkolwiek suplementów. Nie jest to jednak w tym wieku szkodliwe.

W wieku 15-17 lat na pewno odpuściłbym sobie "przyspieszacze" wzrostu masy mięśniowej. Cierpliwość nie jest cechą, która charakteryzowałaby wielu nastolatków, jednak po prostu nie ma potrzeby suplementować się BCAA czy kreatyną. Organizm i tak wytwarza duże ilości mięśni w okresie dojrzewania. Warto jednak zwrócić uwagę na odżywki białkowe. Nie są one w stanie nikomu zaszkodzić, jeśli nie ma uczulenia na konkretne białko, a są świetnym sposobem na optymalizację diety (przede wszystkim jeśli chodzi o procentowy udział białka w posiłkach).

Chodząc do szkoły wiele osób ma często problemy z trzymaniem się diety. Przerwy są krótkie, posiłki by trzeba przygotowywać w domu, a na to schodzi sporo czasu. Nie ma gdzie pogrzać posiłku na przerwie itd. Jeśli ktoś chce działać wg konkretnej diety, codzienność często mu na to nie pozwala. Wówczas właśnie można stosować suplementację. Szejki białkowe, gainery czy batoniki proteinowe mogą pomóc.

Podsumowując - czy w wieku nastu lat można się suplementować? Tak, można. Czy jest to konieczne? W większości przypadków nie. Jeśli jesteś w stanie dopiąć swoją dietę tak, i się jej trzymać, wówczas nie masz po co sięgać po takie środki. To tylko pomoc, nie zaś coś niezbędnego. Przeciwwskazań jednak nie ma.