piątek, 13 lutego 2015

4 najważniejsze odżywki i suplementy

Kilka ogólników, ale i tak bardziej szczegółowo, niż ostatnio (pozdrowienia dla ChocoMonster, dzięki za pierwszy komentarz na blogu). Wg mojej osobistej opinii najważniejsze są 4 suplementy: białko, kreatyna, BCAA, ewentualnie przedtreningówka (jeśli ktoś potrzebuje). Bez całej reszty można sobie poradzić, i raczej szkoda wydawać pieniądze. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy mamy ograniczony budżet ;)

Białko - przede wszystkim WPC. Podstawa, jeśli chcemy trzymać się bogatej w białko diety. Tutaj dość mocno liczy się jakość. Nie należy jednak mylić jakości z wysoką ceną. Wiele białek serwatkowych znanych producentów wcale nie jest tak dobra, jak powinna wskazywać na to ich cena. Przy wyborze białka trzymajmy się przede wszystkim opinii innych, zaufanych osób. Możemy również sami testować.

Kreatyna - jest to naturalny składnik, występujący w ludzkim organizmie. Pozwala na energiczne ruchy mięśni, wzmacnia je i dodaje siły. To tak ogólnie, żeby nie wchodzić w zbytnie szczegóły. Zażywanie kreatyny zmniejsza zmęczenie i przyspiesza regenerację mięśni, co przekłada się na bardziej efektywne treningi.

BCAA - to rozgałęzione aminokwasy, które pobudzają syntezę białek. Mogą być wykorzystywane jako źródło energii w sytuacji, gdy mięśnie są poddawane długotrwałemu wysiłkowi. Zażywanie BCAA zwiększa siłę mięśni, oraz ich przyrost.

Przedtreningówki - jeśli potrzebujesz "kopa" przed treningiem, wówczas pre-workout będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Mają różny skład, wiele z nich opiera się na kofeinie. Nie jest to suplement niezbędny, jednak wiele osób nie wyobraża sobie ciężkiego dnia treningu bez dodatkowej stymulacji energetycznej.

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis bardziej Wam się spodoba. To taki wstępniak dla tych, którzy nie za bardzo wiedzą co i jak. Zapraszam do dyskusji w komentarzach ;)

2 komentarze:

  1. jakie bialko WPC przeciez to sh... najlepsze bialko jest z konopi z ryzu fasoli
    proponuje poczytac

    OdpowiedzUsuń