czwartek, 12 marca 2015

Czy odżywki białkowe są bezglutenowe?

W większości tak, spory odsetek odżywek białkowych nie zawiera glutenu. Dzieje się tak z racji tego, że wytwarzane są z białka pochodzenia zwierzęcego. Są to przeważnie: serwatka, kazeina, białka mleka, białka wołowe. To, z jakiego białka jest wytworzona dana odżywka, sprawdzisz po prostu na opakowaniu. Czytanie składów (ze zrozumieniem) jest ważne, zwłaszcza w przypadku dobierania suplementów. Niektóre odżywki białkowe zawierają dodatek białka pszenicznego - te już zawierają gluten. Z kolei soja glutenu nie zawiera, także białko sojowe jest bezpieczne dla osób, które posiadają niską tolerancję glutenu. 

Odżywek białkowych jest bardzo wiele na rynku. Większość nie zawiera glutenu, jednak zdarzają się wyjątki. Także podstawową sprawą przy wyborze powinien być dla nas skład - czytamy dokładnie etykiety. W razie jakichkolwiek wątpliwości (czy to odnośnie zawartości glutenu, czy laktozy), polecam kontaktować się z producentami - przeważnie nie nastręcza to problemów, prawie każdy prowadzi swój firmowy fanpage lub stronę www :)

5 komentarzy:

  1. tego szalu na wszystko co bezglutenowe to ja kompletnie nie rozumiem

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak byś gamoniu był uczulony na gluten to byś zrozumiał

    OdpowiedzUsuń
  3. Kazdy jest ale nie kazdy reaguje tak ostro ;) Wiekszosc osob wgl nie ma objawow ale one przyjda. Te osoby ktore nie maja objawow czesto maja po kilkunastu latch spozywania glutenu w duzych ilosciach roznego rodzaju stany zapalne. Oczywiscie akurat w tym przypadku lekarze nie wskaza glutenu jako winowajcy ;) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń