piątek, 24 kwietnia 2015

Kazeina i Izolat - przyswajanie

kazeina

Człowiek uczy się całe życie. Wczoraj napisałem tekst na temat tego, jak radzić sobie z problemami w diecie na masę. Napisałem, że kazeina przyswaja się gorzej niż izolat serwatki. Zostałem zapytany na prv, czy rzeczywiście tak jest. Okazało się, że nie - napisałem błąd.

Istnieje kilka sposobów mierzenia przyswajalności białka. Aktualnie uważanym za najlepszy jest sposób PDCAAS (z angielskiego: Protein Digestibility Corrected Amino Acid Score). Wg tego właśnie wskaźnika kazeina i izolat mają taki sam stopień przyswajalności. Maksymalny, czyli 1 wg tej skali.

W 1993 roku Agencję Żywności i Leków, WHO i FAO uznały sposób PDCAAS za najlepszy, i jest on przez nie preferowany. Na razie nie wymyślono nic skuteczniejszego, a przynajmniej nic nie jest popularne. Faktycznie jednak przyswajalność kazeiny i izolatu są różne. Czym się różnią?

Chodzi o czas. Izolat wchłaniamy bardzo szybko. Kazeina przyswajalna jest bardzo długo, nawet kilka godzin. Procentowo można jednak uznać, że białka nasz organizm otrzyma tyle samo.

Ok, teraz tylko jeszcze edytuję wcześniejszy post, żeby nie siać dezinformacji :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz