piątek, 1 maja 2020

Crossfit w domu bez sprzętu - czy to możliwe?

Crossfit w domu bez sprzętu - czy to możliwe?

Crossfit to forma treningu, na którą zwraca obecnie uwagę coraz szersza grupa osób. Powstaje zatem pytanie o to czy tego rodzaju trening wymaga specjalistycznego sprzętu oraz udania się na siłownię? Okazuje się, że nie. Bardzo ważne jest jednak to, aby dana osoba posiadała wiedzę na temat prawidłowych technik w treningu crossfit. Ponadto istotne jest dysponowanie odpowiednio dużą przestrzenią. 

Istota treningu crossfit 

Aby móc trenować crossfit we własnym domu, należy mieć świadomość jego istoty. Najkrócej i najprościej ujmując, mowa jest tutaj o aktywnościach noszących wymiar skrajnych obciążeń. Można wskazać chociażby na lekkoatletyczne zajęcia z udziałem drążka czy też prace z określonym sporym ciężarem. Przekrojowa sprawność jest elementem, który w głównej mierze powinien przyświecać wszystkim zajmującym się crossfitem. 

Ćwiczenia bez sprzęt 

Niewątpliwie jest to jedna z bardzo istotnych zalet crossiftu, iż nie wymaga on posiadania specjalistycznego sprzętu, jakim dysponuje profesjonalna siłownia. Niemniej jednak ćwiczenia będą bardziej efektywne oraz zwiększy się zakres możliwych działań, jeśli nasze domowe pomieszczenie do treningu będzie wyposażone w określony sprzęt. Chodzi tutaj między innymi o: 
  • odważnik kulowy
  • zwykła sztanga
  • skakanka
  • drążek
  • skrzynia
  • piłka lekarska
sklep rehabilitacyjny Visamed
Ten sprzęt może być pomocny, aczkolwiek nie jest wymagany. Ważna jest przestrzeń do treningu, która nie może być zbyt ograniczona. Co najmniej kilka metrów wolnej przestrzeni o stabilnym podłożu to podstawa, bez której treningu crossfit nie należy rozpoczynać. Elementem, o który warto w sposób szczególny zadbać jest na pewno mata oraz ręcznik. Dzięki temu uniknąć można powstawania niebezpiecznych plam na podłożu. Bardzo ważnym chociaż oczywiście nie najważniejszym elementem jest strój, który powinien być bardzo wygodny, nie powinien danej osoby krępować, ograniczać jej ruchów i nie przeszkadzać. 

WOD

Plany treningowe w crossfit, czyli inaczej rzecz ujmując WOD-y, które można przenieść na grunt domowy to między innymi 4 rounds for time, AMRAP czy też as fast as possible. W takim planie treningowym znajdziemy między innymi pompki, przysiady, podskoki oraz brzuszki. 

Trening crossfit to jedna z tych form ćwiczenia, która z powodzeniem może być wykonywana we własnym domu i bez użycia specjalistycznego sprzętu. Jeszcze raz jednakże należy podkreślić, iż crossfit we własnym domu wymaga specjalistycznego przygotowania merytorycznego. Takie przygotowanie pozwoli uniknąć niebezpiecznych i bolesnych kontuzji.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza